Pantaleon Szyndler  

From The Art and Popular Culture Encyclopedia

Jump to: navigation, search

Related e

Wikipedia
Wiktionary
Shop


Featured:

Pantaleon Szyndler (ur. 1846 w Lipiach, zm. 1905 w Warszawie) - polski malarz, przedstawiciel malarstwa akademickiego. Tworzył akty, obrazy o tematyce religijnej, rodzajowej i orientalnej. Nawiązywał także do motywów z dramatów Szekspira i polskiej poezji romantycznej.

Kształcił się w warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem Rafała Hadziewicza. Dzięki stypednium Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych kontynuował studia za granicą. W latach 1870-1873 studiował w Akademii w Monachium u Alexandra Strähubera, później w Akademii Św. Łukasza w Rzymie u Luigi Cohetti'ego, a w latach 1874-1875 w Paryżu (École des Beaux-Arts) był uczniem Alexandra Cabanela.

Po powrocie do Polski osiadł w Warszawie (1885-1894). Następnie mieszkał w Częstochowie, gdzie pracował na Jasnej Górze i prowadził własną szkołę malarską.

Jego obraz Ewa otrzymał honorową wzmiankę na Wystawie Powszechnej w Paryżu w 1889. W Warszawie wzbudził kontrowersje: z jednej strony chwalono artystę za głębokie poczucie prawdziwego idealizmu (Kłosy, 1890), z drugiej strony zauważano współczesne, buduarowe przedstawienie postaci Ewy, której nogi i stopy są za małe nawet na tak wydelikaconą istotę, która wcale nie przypomina naszej pra-matki (Biesiada Literacka). W późniejszej ocenie pisma Kraj (1905) obraz dla zbytniej śmiałości swej wywołał w swoim czasie burzę w szkalnce wody.

Podróżował na Krym i Podole w 1985. W 1902 powrócił do Warszawy. Pochowany na Powązkach. Znane dzieła[edytuj]

   * Dziewczyna w kąpieli (1885)
   * Ewa (1889)
   * Odaliska
   * Dramat w seraju
   * portret Norwida (1882)
   * Niewolnica (1887)
   * Huryska
   * Ofelia na grobie ojca (1882)




Unless indicated otherwise, the text in this article is either based on Wikipedia article "Pantaleon Szyndler" or another language Wikipedia page thereof used under the terms of the GNU Free Documentation License; or on research by Jahsonic and friends. See Art and Popular Culture's copyright notice.

Personal tools